주메뉴 바로가기 본문 바로가기



Medals

Search

MenuMedallists | Medals | Sports
Discipline Event Medal NOC Name
Athletics Men's 100m GOLD QAT - Qatar QAT OGUNODE Femi Seun
SILVER CHN - China CHN SU Bingtian
BRONZE JPN - Japan JPN TAKASE Kei
Men's 200m GOLD QAT - Qatar QAT OGUNODE Femi Seun
SILVER KSA - Saudi Arabia KSA ALSUBAIE Fahhad Mohammed H
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR YEO Hosua
Men's 400m GOLD KSA - Saudi Arabia KSA MASRAHI Yousef Ahmed M
SILVER BRN - Bahrain BRN ABBAS Abbas Abubakar
BRONZE IND - India IND Arokiarajiv
Men's 800m GOLD IRQ - Iraq IRQ ALMNTFAGE Adnan Taes Agar
SILVER CHN - China CHN TENG Haining
BRONZE QAT - Qatar QAT HAIRANE Jamal
Men's 110m Hurdles GOLD CHN - China CHN XIE Wenjun
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Byoungjun
BRONZE THA - Thailand THA RITTIDET Jamras
Men's 1500m GOLD QAT - Qatar QAT AL GARNI Mohamad
SILVER BRN - Bahrain BRN RAMZI Rasheed Abdulqader Mohamed
BRONZE IRQ - Iraq IRQ ALMNTFAGE Adnan Taes Agar
Men's 3000m Steeplechase GOLD QAT - Qatar QAT KAMAL Abubaker Ali
SILVER BRN - Bahrain BRN TAHER Tareq Mubarak Salem
BRONZE IND - India IND KUMAR Naveen
Men's 400m Hurdles GOLD BRN - Bahrain BRN KHAMIS Ali Khamis Abbas Ali
SILVER JPN - Japan JPN KISHIMOTO Takayuki
BRONZE CHN - China CHN CHENG Wen
Men's 5000m GOLD QAT - Qatar QAT AL GARNI Mohamad
SILVER BRN - Bahrain BRN GEBRE Alemu Bekele
BRONZE BRN - Bahrain BRN ROP Albert Kibichii
Men's Discus Throw GOLD IRI - Iran IRI HADADI Ehsan
SILVER IND - India IND SHIVE GOWDA Vikas Gowda
BRONZE QAT - Qatar QAT DHEEB Ahmed Mohammed
Men's Hammer Throw GOLD TJK - Tajikistan TJK NAZAROV Dilshod
SILVER CHN - China CHN WANG Shizhu
BRONZE CHN - China CHN WAN Yong
Men's Long Jump GOLD CHN - China CHN LI Jinzhe
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Deokhyeon
BRONZE CHN - China CHN GAO Xinglong
Men's High Jump GOLD QAT - Qatar QAT BARSHAM Mutaz Aissa M
SILVER CHN - China CHN ZHANG Guowei
BRONZE QAT - Qatar QAT BARSHAM Muamer Aissa M
Men's Pole Vault GOLD CHN - China CHN XUE Changrui
SILVER JPN - Japan JPN SAWANO Daichi
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JIN Minsub
Men's 20km Race Walk GOLD CHN - China CHN WANG Zhen
SILVER JPN - Japan JPN SUZUKI Yusuke
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Hyunsub
Men's 50km Race Walk GOLD JPN - Japan JPN TANII Takayuki
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR PARK Chilsung
BRONZE CHN - China CHN WANG Zhendong
Men's Decathlon GOLD JPN - Japan JPN USHIRO Keisuke
SILVER UZB - Uzbekistan UZB ANDREEV Leonid
BRONZE JPN - Japan JPN NAKAMURA Akihiko
Women's 100m GOLD CHN - China CHN WEI Yongli
SILVER JPN - Japan JPN FUKUSHIMA Chisato
BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ SAFRONOVA Olga
Women's 200m GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ SAFRONOVA Olga
SILVER CHN - China CHN WEI Yongli
BRONZE JPN - Japan JPN FUKUSHIMA Chisato
Women's 400m GOLD BRN - Bahrain BRN ADEKOYA Oluwakemi Mujidat
SILVER VIE - Vietnam VIE QUACH Thi Lan
BRONZE IND - India IND MACHETTIRA Poovamma Raju
Women's 800m GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ MUKASHEVA Margarita
SILVER IND - India IND TINTU Lukka
BRONZE CHN - China CHN ZHAO Jing
Women's 100m Hurdles GOLD CHN - China CHN WU Shuijiao
SILVER CHN - China CHN SUN Yawei
BRONZE JPN - Japan JPN KIMURA Ayako
Women's 1500m GOLD BRN - Bahrain BRN JAMAL Maryam Yusuf Isa
SILVER BRN - Bahrain BRN GEBREGEIORGES Mimi Belete
BRONZE IND - India IND ORCHATTERI PUTHIYA VEETIL Jaisha
Women's 3000m Steeplechase GOLD BRN - Bahrain BRN JEBET Ruth
SILVER CHN - China CHN LI Zhenzhu
BRONZE IND - India IND BABAR Lalita Shivaji
Women's 400m Hurdles GOLD BRN - Bahrain BRN ADEKOYA Oluwakemi Mujidat
SILVER JPN - Japan JPN KUBOKURA Satomi
BRONZE CHN - China CHN XIAO Xia
Women's Shot Put GOLD CHN - China CHN GONG Lijiao
SILVER IRI - Iran IRI RAJABI Leyla
BRONZE CHN - China CHN GUO Tianqian
Women's Discus Throw GOLD IND - India IND PUNIA Seema
SILVER CHN - China CHN LU Xiaoxin
BRONZE CHN - China CHN TAN Jian
Women's Javelin Throw GOLD CHN - China CHN ZHANG Li
SILVER CHN - China CHN LI Lingwei
BRONZE IND - India IND ANNU Rani
Women's Hammer Throw GOLD CHN - China CHN ZHANG Wenxiu
SILVER CHN - China CHN WANG Zheng
BRONZE IND - India IND MANJU Bala
Women's Long Jump GOLD INA - Indonesia INA LONDA Maria Natalia
SILVER VIE - Vietnam VIE BUI Thi Thu Thao
BRONZE CHN - China CHN JIANG Yanfei
Women's Triple Jump GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ RYPAKOVA Olga
SILVER UZB - Uzbekistan UZB KOTLYAROVA Aleksandra
BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ EKTOVA Irina
Women's Pole Vault GOLD CHN - China CHN LI Ling
SILVER JPN - Japan JPN ABIKO Tomomi
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LIM Eunji
Women's 20km Race Walk GOLD CHN - China CHN LU Xiuzhi
SILVER IND - India IND KHUSHBIR Kaur
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JEON Yeongeun
Women's 10,000m GOLD UAE - United Arab Emirates UAE MOHAMMED Alia Mohammed Saeed
SILVER CHN - China CHN DING Changqin
BRONZE JPN - Japan JPN HAGIWARA Ayumi
Women's Heptathlon GOLD UZB - Uzbekistan UZB VORONINA Ekaterina
SILVER CHN - China CHN WANG Qingling
BRONZE UZB - Uzbekistan UZB TARASOVA Yuliya