주메뉴 바로가기 본문 바로가기



Medals

Search

MenuMedallists | Medals | Sports
Discipline Event Medal NOC Name
Archery Recurve Men's Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR OH Jinhyek
Recurve Women's Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JUNG Dasomi
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR CHANG Hyejin
Recurve Men's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR OH Jinhyek
LEE Seungyun
KU Bonchan
Recurve Women's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JUNG Dasomi
CHANG Hyejin
LEE Tukyoung
Compound Women's Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR CHOI Bomin
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR SEOK Jihyun
Compound Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR CHOI Yonghee
MIN Lihong
YANG Youngho
Compound Women's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Yunhee
SEOK Jihyun
CHOI Bomin
Athletics Men's 200m BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR YEO Hosua
Men's 110m Hurdles SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Byoungjun
Men's Long Jump SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Deokhyeon
Men's Pole Vault BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JIN Minsub
Men's 20km Race Walk BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Hyunsub
Men's 50km Race Walk SILVER KOR - Korea, Republic of KOR PARK Chilsung
Women's Pole Vault BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LIM Eunji
Women's 20km Race Walk BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JEON Yeongeun
Baseball Men GOLD KOR - Korea, Republic of KOR AN Jiman
KIM Min Sung
KIM Sang Su
LEE Jae Hak
LIM Chang Yong
HWANG Jae Gyun
KANG Jung Ho
OH Jae Won
LEE Jae Won
YOO Won Sang
LEE Tae Yang
CHA Woo Chan
NA Ji Wan
KIM Kwang Hyun
SON Ah Seop
HONG Seong Moo
KANG Min Ho
NA Sung Bum
MIN Byung Hun
KIM Hyun Soo
BONG Jung Keun
PARK Byung Ho
YANG Hyeon Jong
HAN Hyun Hee
Badminton Men's Doubles SILVER KOR - Korea, Republic of KOR YOO Yeonseong
LEE Yongdae
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Sarang
KIM Gijung
Men's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR YOO Yeonseong
KO Sunghyun
SON Wanho
LEE Yongdae
KIM Sarang
SHIN Baekcheol
KIM Gijung
LEE Dongkeun
JEON Hyeokjin
LEE Hyunil
Women's Singles BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR BAE Yeonju
Women's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR CHANG Yena
KIM Hana
JUNG Kyungeun
BAE Yeonju
SUNG Jihyun
KIM Soyeong
GO Ahra
YOO Haewon
KOH Eunbyeol
KIM Hyomin
Bowling Men's Trios BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Choi Bokeum
Park Jongwoo
Kim Kyungmin
Men's Team of 5 GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Choi Bokeum
Park Jongwoo
Kim Kyungmin
Kang Heewon
Hong Haesol
Shin Seunghyeon
Men's All Events GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Park Jongwoo
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Kang Heewon
Women's Singles BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Lee Nayoung
Women's Doubles GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Son Yunhee
Lee Nayoung
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Lee Yeongseung
Jung Dawun
Women's Trios GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Son Yunhee
Lee Nayoung
Jung Dawun
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Kim Jinsun
Lee Yeongseung
Jeon Eunhee
Women's Team of 5 SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Son Yunhee
Kim Jinsun
Lee Yeongseung
Lee Nayoung
Jung Dawun
Jeon Eunhee
Women's All Events GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Lee Nayoung
Women's Masters GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Lee Nayoung
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Son Yunhee
Boxing Women's Light (57-60kg) SILVER KOR - Korea, Republic of KOR PARK Jina
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 200m Men GOLD KOR - Korea, Republic of KOR CHO Gwanghee
Kayak Single (K1) 500m Women BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Sunja
Kayak Four (K4) 500m Women SILVER KOR - Korea, Republic of KOR LEE Min
LEE Sunja
LEE Hyeran
KIM Youjin
Cycling Road Men's Road Race GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JANG Kyunggu
Women's Individual Time Trial GOLD KOR - Korea, Republic of KOR NA Ahreum
Cycling Track Men's Omnium SILVER KOR - Korea, Republic of KOR CHO Hosung
Men's Team Sprint GOLD KOR - Korea, Republic of KOR IM Chaebin
KANG Dongjin
SON Jeyong
Men's Team Pursuit SILVER KOR - Korea, Republic of KOR IM Jaeyeon
PARK Keonwoo
PARK Sanghoon
PARK Seonho
JANG Sunjae
Women's Omnium BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR NA Ahreum
Women's Team Sprint SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Wongyeong
LEE Hyejin
Women's Team Pursuit SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Youri
LEE Jumi
NA Ahreum
SON Heejung
LEE Minhye
RHEE Chaekyung
Diving Men's 1m Springboard BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR WOO Haram
Men's Synchronised 3m Springboard BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Yeongnam
WOO Haram
Men's Synchronised 10m Platform SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Yeongnam
WOO Haram
Women's 1m Springboard BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Nami
Equestrian Dressage Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR HWANG Youngshik
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Dongseon
Eventing Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR SONG Sangwuk
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR BANG Sire
Dressage Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Kyunsub
CHUNG Yooyeon
KIM Dongseon
HWANG Youngshik
Eventing Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR HONG Wonjae
BANG Sire
CHEON Jaisik
SONG Sangwuk
Football Women BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JUN Minkyung
SONG Suran
KIM Hyeri
SHIM Seoyeon
KIM Doyeon
LIM Seonjoo
JEON Gaeul
CHO Sohyun
JUNG Seolbin
JI Soyun
PARK Heeyoung
YOO Younga
KWON Hahnul
LEE Sodam
CHOE Yuri
LEE Youngju
SHIN Damyeong
KIM Jungmi
Fencing Men's Foil Individual SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Heo Jun
Men's Epee Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Jung Jinsun
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Park Kyoungdoo
Men's Sabre Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Gu Bongil
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Kim Junghwan
Men's Foil Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Son Youngki
Heo Jun
Kim Hyogon
Kim Minkyu
Men's Epee Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Park Sangyoung
Jung Jinsun
Park Kyoungdoo
Kweon Youngjun
Men's Sabre Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Kim Junghwan
Gu Bongil
Won Wooyoung
Oh Eunseok
Women's Foil Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Jeon Heesook
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Nam Hyunhee
Women's Epee Individual SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Shin Alam
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Choi Injeong
Women's Sabre Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Lee Rajin
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Kim Jiyeon
Women's Foil Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Jeon Heesook
Oh Hana
Nam Hyunhee
Kim Mina
Women's Epee Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR Choi Injeong
Shin Alam
Kim Myoungsun
Choi Eunsook
Women's Sabre Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR Kim Jiyeon
Lee Rajin
Hwang Seona
Yoon Jisu
Gymnastics Artistic Men's Vault SILVER KOR - Korea, Republic of KOR YANG Hakseon
Men's Pommel Horse BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR PARK Minsoo
Men's Individual All-Around BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Sangwook
Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Heehoon
LEE Hyeokjung
LEE Sangwook
PARK Minsoo
SHIN Donghyen
YANG Hakseon
Women's Floor Exercise BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR YUN Narae
Women's Individual All-Around BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR YUN Narae
Golf Men's Individual SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Namhun
Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Namhun
KIM Youngwoong
KONG Taehyun
YOUM Eunho
Women's Individual GOLD KOR - Korea, Republic of KOR PARK Gyeol
Women's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR CHOI Hyejin
LEE Soyoung
PARK Gyeol
Gymnastics Rhythmic Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR GIM Yunhee
LEE Daae
LEE Nakyung
SON Yeonjae
Handball Women GOLD KOR - Korea, Republic of KOR PARK Saeyoung
KIM Seonhwa
JUNG Yura
WON Seonpil
RYU Eunhee
PARK Mira
YOO Hyunji
KIM Jinyi
CHOI Sumin
SONG Miyoung
SIM Haein
JUNG Jihae
KIM Ona
LEE Eunbi
WOO Sunhee
GWON Hanna
Hockey Men BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Myungho
OH Daekeun
LEE Namyong
KANG Moonkweon
LEE Seungil
YOON Sunghoon
YOU Hyosik
JUNG Manjae
KANG Moonkyu
HYUN Hyesung
HONG Eunseong
KIM Youngjin
LEE Seunghoon
KIM Seongkyu
JANG Jonghyun
NAM Hyunwoo
Women GOLD KOR - Korea, Republic of KOR HEO Jaeseong
KIM Hyunji
SHIN Hyejeong
AN Hyoju
HAN Hyelyoung
PARK Mihyun
KIM Jongeun
KIM Darae
CHO Eunji
SEO Jungeun
KIM Okju
OH Sunsoon
PARK Kiju
JANG Sooji
LEE Youngsil
CHEON Eunbi
Judo Men's -60 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Wonjin
Men's -73 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR BANG Guiman
Men's -81 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Jaebum
Men's -90 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR GWAK Donghan
Men's -100 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR CHO Guham
Men's +100 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Sungmin
Women's -48 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Bokyeong
Women's -52 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JUNG Eunjung
Women's -57 kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Jandi
Women's -63 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JOUNG Dawoon
Women's -70 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Seongyeon
Women's -78 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Gyeongmi
Women's +78 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Eunkyeong
Men's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR YOUN Taeho
BANG Guiman
KIM Jaebum
GWAK Donghan
KIM Sungmin
CHOI Gwanghyeon
LEE Kyuwon
Women's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Bokyeong
JUNG Eunjung
KIM Jandi
BAK Jiyun
KIM Seongyeon
LEE Jungeun
KIM Eunkyeong
JOUNG Dawoon
Kabaddi Men's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR AHN Hwangi
EOM Taedeok
HEO Younchan
HONG Dongju
JUNG Kwangsoo
KIM Gyungtae
KIM Kidong
KIM Seongryeol
LEE Jangkun
PARK Hyunil
SEO Deaho
YOOK Sangmin
Karate Men's -67kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Dowon
Modern Pentathlon Women's Individual SILVER KOR - Korea, Republic of KOR YANG Soojin
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR CHOI Minji
Women's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR YANG Soojin
JEONG Mina
CHOI Minji
KIM Sunwoo
Rowing Men's Single Sculls SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Dongyong
Men's Quadruple Sculls SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Inwon
KIM Hwigwan
LEE Seonsoo
CHOI Dosub
Lightweight Men's Single Sculls SILVER KOR - Korea, Republic of KOR LEE Hakbeom
Women's Single Sculls GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Yeji
Women's Pair SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JEON Seoyeong
KIM Seohee
Women's Quadruple Sculls SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Seulgi
MA Serom
JEON Seoyeong
KIM Arum
Lightweight Women's Single Sculls GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JI Yoojin
Sailing Laser - Men's One Person Dinghy GOLD KOR - Korea, Republic of KOR HA Jeemin
470 - Men's Two Person Dinghy GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Changju
KIM Jihoon
Optimist - Men's One Person Dinghy GOLD KOR - Korea, Republic of KOR PARK Sungbin
420 - Women's Two Person Dinghy BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Nakyung
CHOI Seoeun
J80 - Open Match Racing SILVER KOR - Korea, Republic of KOR PARK Gunwoo
CHAE Bongjin
CHO Sungmin
KIM Sungwok
YANG Hoyeob
Hobie-16 - Open Multihull GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Keunsoo
SONG Minjae
Sepaktakraw Men's Doubles SILVER KOR - Korea, Republic of KOR IM Ansoo
JEONG Wondeok
KIM Youngman
Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR GO Jaeuk
HONG Seunghyun
IM Ansoo
JEON Youngman
JEONG Wondeok
KIM Hyunjun
KIM Youngman
PARK Hyeongeun
SHIM Jaechul
SHIN Chookwang
SIN Seungtae
WOO Gyeonghan
Shooting 50m Rifle Prone Men's BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR PARK Bongduk
10m Air Rifle Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Sangdo
KIM Hyeonjun
HAN Jinseop
50m Rifle Prone Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KWON Juncheol
PARK Bongduk
YOU Jaejin
50m Rifle 3 Positions Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Jonghyun
HAN Jinseop
KWON Juncheol
25m Rapid Fire Pistol Men's GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Junhong
10m Air Pistol Men's GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Cheongyong
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JIN Jongoh
25m Standard Pistol Men's SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Junhong
50m Pistol Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JIN Jongoh
LEE Daemyung
CHOI Youngrae
25m Rapid Fire Pistol Men's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR SONG Jongho
JANG Daekyu
KIM Junhong
10m Air Pistol Men's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Cheongyong
JIN Jongoh
LEE Daemyung
25m Standard Pistol Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Junhong
KANG Minsu
JANG Daekyu
25m Center Fire Pistol Men's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Youngmin
JANG Daekyu
KIM Jinil
Trap Men's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JUNG Changhee
LEE Youngsik
SHIN Hyunwoo
Skeet Men's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR HWANG Jungsoo
CHO Minki
LEE Jongjun
10m Running Target mixed Men's BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Youjin
50m Rifle Prone Women's BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR EUM Bitna
50m Rifle 3 Positions Women's SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Mira
10m Air Rifle Women's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Seola
KIM Gaenam
JEONG Mira
50m Rifle Prone Women's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR EUM Bitna
JEONG Mira
NA Yoonkyung
50m Rifle 3 Positions Women's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Mira
YOO Seoyoung
KIM Seola
10m Air Pistol Women's SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JUNG Jeehae
25m Pistol Women's Team GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Jangmi
KWAK Junghye
LEE Jungeun
Double Trap Women's GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Mijin
Skeet Women's GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Minji
Double Trap Women's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Mijin
SON Hyekyoung
LEE Bona
Skeet Women's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KWAK Yuhyun
KIM Minji
SON Hyekyoung
Squash Women's Team BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR Park Eunok
Song Sunmi
Yang Yeonsoo
Lee Jihyun
Soft Tennis Men's Singles GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Hyeongjun
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Donghoon
Men's Doubles BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Sanggwon
PARK Kyucheol
Women's Singles GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Bomi
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Aekyung
Women's Doubles GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JOO Og
KIM Aekyung
SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Jiyeon
YOON Soojung
Mixed Doubles GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Aekyung
KIM Beomjun
BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Jiyeon
PARK Kyucheol
Swimming Men's 100m Freestyle SILVER KOR - Korea, Republic of KOR PARK Taehwan
Men's 200m Freestyle BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR PARK Taehwan
Men's 400m Freestyle BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR PARK Taehwan
Men's 50m Butterfly BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR YANG Jungdoo
Men's 4 x 100m Freestyle Relay BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Sungkyum
YANG Junehyuck
NAM Kiwoong
PARK Taehwan
PARK Seonkwan
Men's 4 x 200m Freestyle Relay BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR NAM Kiwoong
YANG Junehyuck
JEONG Jeongsoo
PARK Taehwan
Men's 4 x 100m Medley Relay BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR PARK Seonkwan
CHOI Kyuwoong
CHANG Gyucheol
PARK Taehwan
IM Taejeong
JU Janghun
YUN Seokhwan
KIM Sungkyum
Women's 4 x 100m Medley Relay SILVER KOR - Korea, Republic of KOR LEE Dalin
YANG Jiwon
AN Sehyeon
KO Miso
Tennis Men's Doubles GOLD KOR - Korea, Republic of KOR CHUNG Hyeon
LIM Yongkyu
Taekwondo Men -63 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR LEE Daehoon
Men -74 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR SONG Younggeon
Men -87 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR SHIN Yeongrae
Men +87 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JO Cholho
Women -46 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Sohui
Women -53 kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR YOON Jeongyeon
Women -57 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR LEE Ahreum
Women -62 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR LEE Dabin
Women -67 kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR LEE Wonjin
Triathlon Mixed SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Hyerim
HEO Minho
KIM Gyuri
KIM Jihwan
Table Tennis Men's Team SILVER KOR - Korea, Republic of KOR JEONG Sangeun
JOO Saehyuk
KIM Donghyun
KIM Minseok
LEE Jungwoo
Weightlifting Men's 94kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Changho
Men's 105kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Minjae
Wrestling Men's Greco-Roman 66 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR RYU Hansu
Men's Greco-Roman 71 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR JUNG Jihyun
Men's Greco-Roman 75 kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Hyeonwoo
Men's Greco-Roman 85 kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR LEE Seyeol
Men's Greco-Roman 130 kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR KIM Yongmin
Men's Freestyle 57 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR YUN Junsik
Men's Freestyle 61 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Seungchul
Men's Freestyle 70 kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR OH Manho
Men's Freestyle 74 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR LEE Sangkyu
Men's Freestyle 86 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Gwanuk
Men's Freestyle 125 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR NAM Koungjin
Women's Freestyle 75 kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR HWANG Eunju
Wushu Men's Changquan GOLD KOR - Korea, Republic of KOR LEE Hasung
Men's Daoshu & Gunshu All-Round SILVER KOR - Korea, Republic of KOR LEE Yonghyun
Men's Sanda -60kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KANG Yeongsik
Men's Sanda -70kg SILVER KOR - Korea, Republic of KOR YOO Sanghoon
Men's Sanda -75kg GOLD KOR - Korea, Republic of KOR KIM Myeongjin
Women's Jianshu & Qiangshu All-Round BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR SEO Heeju
Women's Sanda -52kg BRONZE KOR - Korea, Republic of KOR KIM Hyebin