주메뉴 바로가기 본문 바로가기



Medals

Search

MenuMedallists | Medals | Sports
Discipline Event Medal NOC Name
Athletics Women's 100m BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ SAFRONOVA Olga
Beach Volleyball Men's Team GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ DYACHENKO Alexandr
SIDORENKO Alexey
Boxing Women's Middle (69-75kg) BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ VOLNOVA Marina
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 1000m Men BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ BEREZINTSEV Yuriy
Kayak Double (K2) 1000m Men GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ ALEXEYEV Yevgeniy
DERGUNOV Alexey
Kayak Double (K2) 200m Men SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ ALEXEYEV Yevgeniy
DERGUNOV Alexey
Kayak Four (K4) 1000m Men GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ GOLENDOV Ilya
SULTANBEKOV Daulet
YERGUCHYOV Andrey
YEMELYANOV Alexandr
Canoe Single (C1) 1000m Men SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ YEMELYANOV Sergey
Canoe Double (C2) 1000m Men GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ YEMELYANOV Mikhail
YEMELYANOV Timofey
Kayak Single (K1) 200m Women GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ KLINOVA Inna
Kayak Single (K1) 500m Women SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ SERGEYEVA Natalya
Kayak Double (K2) 500m Women GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ SERGEYEVA Natalya
PODOINIKOVA Irina
Kayak Four (K4) 500m Women BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ KALTENBERGER Yekaterina
ABSINSKAYA Kristina
ANANCHENKO Zoya
PODOINIKOVA Irina
Cycling Road Men's Individual Time Trial GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ LUTSENKO Alexey
Fencing Men's Epee Team BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ Alexanin Dmitriy
Alimzhanov Elmir
Gryaznov Dmitriy
Kurbanov Ruslan
Women's Sabre Team BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ Prikhodko Tatyana
Pochekutova Tamara
Pamansha Diana
Zhivitsa Yuliya
Judo Men's -60 kg GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ SMETOV Yeldos
Men's -66 kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ MUKANOV Azamat
Men's -100 kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ RAKOV Maxim
Women's -52 kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ MINGAZOVA Lenariya
Women's -63 kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ URDABAYEVA Marian
Men's Team SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ KALKAMANULY Aziz
MUKANOV Azamat
RAKOV Maxim
SMETOV Yeldos
SHYNKEYEV Yerzhan
YKYBAYEV Dastan
BOLAT Timur
Rowing Men's Quadruple Sculls BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ VASSILYEV Vitaliy
TASKIN Mikhail
VASSILYEV Yevgeniy
YAKOVLEV Vladislav
Women's Pair BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ ARTEMYEVA Yekaterina
CHEPIKOVA Viktoriya
Women's Double Sculls SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ VASSILYEVA Mariya
GERMANOVICH Svetlana
Shooting 50m Rifle Prone Men's Team BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ MINDIYAROV Ratmir
YURKOV Yuriy
PIREKEYEV Igor
Trap Men's BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ MOGILEVSKIY Andrey
10m Running Target Men's BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ IBRAYEV Bakhtiyar
10m Running Target Men's Team BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ IBRAYEV Bakhtiyar
GUROV Andrey
MOLOGLY Rassim
50m Rifle 3 Positions Women's GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ DOVGUN Olga
50m Rifle 3 Positions Women's Team BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ DOVGUN Olga
MALINOVSKAYA Alexandra
LUNINA Yelizaveta
Trap Women's Team GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ DAVYDOVA Anastassiya
DMITRIYENKO Mariya
SEREDA Oxana
Swimming Men's 50m Breaststroke GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ BALANDIN Dmitriy
Men's 100m Breaststroke GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ BALANDIN Dmitriy
Men's 200m Breaststroke GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ BALANDIN Dmitriy
Women's 50m Backstroke SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ RUDENKO Yekaterina
Women's 100m Backstroke SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ RUDENKO Yekaterina
Synchronized swimming Duets BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ NEMICH Yekaterina
NEMICH Alexandra
Free Combination BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ ANARBAYEVA Aigerim
YERMAKHANOVA Amina
KACHURINA Xeniya
MATKOVA Alina
KEMPEL Yuliya
NEMICH Yekaterina
NEMICH Alexandra
NAURYZBAYEVA Aisulu
TALGATOVA Daniya
TYNYBAYEVA Kristina
Tennis Men's Team GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ GOLUBEV Andrey
KUKUSHKIN Mikhail
NEDOVYESOV Aleksandr
Women's Team BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ KERIMBAYEVA Kamila
PUTINTSEVA Yuliya
SHVEDOVA Yaroslava
Weightlifting Men's 94kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ UTESHOV Almas
Women's 48kg GOLD KAZ - Kazakhstan KAZ YELISSEYEVA Margarita
Women's 53kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ CHINSHANLO Zulfiya
Women's +75kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ GRABOVETSKAYA Mariya
Water polo Women BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ ZHARKOVA Alexandra
SHEPELINA Natalya
AKILBAYEVA Aizhan
TUROVA Anna
ZAKIROVA Kamila
MIRSHINA Anastassiya
MYRZABEKOVA Zamira
SAICHUK Oxana
JAKAYEVA Assel
GRITSENKO Marina
ALEXANDROVA Natalya
YEGEMBERDIYEVA Aruzhan
KRASSIKOVA Kristina
Wrestling Men's Greco-Roman 59 kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ KEBISPAYEV Almat
Men's Freestyle 57 kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ KALIYEV Rassul
Men's Freestyle 86 kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ NURZHUMBAYEV Yesbolat
Men's Freestyle 97 kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ IBRAGIMOV Mamed
Men's Freestyle 125 kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ SHABANBAY Daulet
Women's Freestyle 48 kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ AMANZHOL Tatyana
Women's Freestyle 75 kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ MANYUROVA Guzel
Wushu Men's Sanda -65kg SILVER KAZ - Kazakhstan KAZ LIVENSHO Rishat
Men's Sanda -75kg BRONZE KAZ - Kazakhstan KAZ TURSYNKULOV Nursultan